+370 5 2473329
info@advokatopagalba.lt

Palikimas

Teisė į palikimą atsiranda palikėjo mirties momentu, o tuo atveju, kai jis paskelbiamas mirusiu, tą dieną, kurią įsiteisėjo teismo sprendimas paskelbti palikėją mirusiu, arba teismo sprendime nurodyta mirties diena. Tokiu atveju, kai negalima nustatyti, kuris iš dviejų ar daugiau asmenų mirė pirmiau, visi jie laikomi mirusiais tuo pačiu metu ir teisių perėmimo tarp jų neatsiranda.


Svarbu yra žinoti, kad palikimo atsiradimo vieta laikoma paskutinė palikėjo nuolatinė gyvenamoji vieta. Jeigu palikėjas nuolat vienoje vietoje negyveno, palikimo atsiradimo vieta laikoma ta vieta, kur palikėjas paskutinius šešis mėnesius prieš mirtį daugiausia gyveno arba, jeigu palikėjas gyveno keliose vietose - ekonominių ar asmeninių interesų vyraujanti vieta, t.y. sutuoktinio, su kuriuo palikėjas paskutinius šešis mėnesius prieš mirtį palaikė santuokinius santykius, gyvenamoji vieta arba su palikėju kartu gyvenusio vaiko gyvenamoji vieta, turto ar jo pagrindinės dalies, kai turtas yra keliose vietose, buvimo vieta. Jeigu negalima nustatyti palikėjo gyvenamosios vietos pagal aukščiau nurodytas aplinkybes, palikimo atsiradimo vieta gali būti nustatoma pagal palikėjo registraciją, pilietybę, jam priklausančių transporto priemonių registracijos vietą ir kitas aplinkybes. 

 

Kad palikimas būtų įgytas, įpėdinis turi jį priimti per tris mėnesius nuo teisės priimti palikimą atsiradimo dienos. Jį galima priimti tik visą, kadangi įstatymas neleidžia palikimą priimti iš dalies arba su sąlyga ar išlygomis. 


Palikimas laikomas priimtu kai asmuo faktiškai pradėjo paveldimą turtą valdyti, kreipėsi į palikimo atsiradimo vietos apylinkės teismą dėl turto apyrašo sudarymo arba kai įpėdinis padavė palikimo atsiradimo vietos notarui pareiškimą apie palikimo priėmimą.


Svarbu žinoti, kad įpėdinis pagal įstatymą ar įpėdinis pagal testamentą turi teisę per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos atsisakyti palikimo, padavęs dėl to pareiškimą palikimo atsiradimo vietos notarui. Tačiau tuo atveju, kai įpėdinis padavė palikimo atsiradimo vietos notarui pareiškimą, kad jis priima palikimą arba prašo išduoti jam paveldėjimo teisės liudijimą, arba kreipėsi į palikimo atsiradimo vietos apylinkės teismą dėl turto apyrašo sudarymo, palikimo atsisakyti neleidžiama.

Kontaktai

Darbo laikas
I-V 8:00 - 17:00 val.
(kitu laiku pagal išankstinį susitarimą)


Advokatas Vilniuje

Laisvės pr. 88, 06125 Vilnius
Tel. +370 5 2473329
El. p. info@advokatopagalba.lt

Advokatas Telšiuose

Kęstučio g. 10–3, 87122 Telšiai
Tel. +370 444 60688
El. p. info@advokatopagalba.lt

Domina teisinės paslaugos?

Palikite kontaktus ir mes susisieksime su Jumis per 12 darbo valandų.